Kore'de İsLamiyet

Kore Müslümanlarının İmamı Jamaruddin Moon ile Cidde'de Röportaj
Altınoluk Röportaj
"Kore'de evlenme merasimi, tamamen şeriata uygun olarak yapılır..."

Uzak Doğu'nun endüstriyel açıdan gelişmiş ülkelerinden Güney Kore'de İslâmiyet hızla gelişiyor. Çok sayıda dinin taraftar bulduğu Kore'de yeni bir din olan İslâmiyet'in buraya girişinin sadece 35 yıllık bir tarihi var. Güney Kore'nin birleşik komünist güçlerin saldırılarına karşı korunması için 1950 yılında Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın üye ülkelerden asker istemesi üzerine Türkiye de asker gönderdi. İşte, Kore'nin İslâm'la ilk tanışması, Türkiye'den giden bu askerler vasıtasıyla olmuştur. Eski çadır parçalarından ve varillerden yapılan ilk cami, Kore'nin de ilk camii oldu. O günlerden bu yana geçen 35 yıl içerisinde sayısı hızla artan Koreli Müslümanlar, bugün 30 binin üzerindedir. Koreli Müslümanların aralarında kurdukları dernekler, İslâm merkezleri ve camiler faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca, biri haftalık diğeri aylık olmak üzere iki dergi yayınlamaktadırlar. Ülkedeki Müslüman kuruluşların bir araya gelerek kurdukları Federasyonun yoğun faaliyeti sonucunda büyük başarı sağlanmış, Müslümanların sayısı birdenbire büyük bir artış göstermiştir. Güney Koreli bu çalışkan insanların imamı ile Cidde'de yaptığımız görüşmeyi sunuyoruz:
* * *

İslâm'la ilk tanışmanız ne zaman oldu?

Öğrencilik günlerimde amcamın bir arkadaşı vasıtası ile tanıdım İslâmiyet'i. Karşılaştığım ilk günden itibaren onu tanımak ve öğrenmek ihtiyacını duydum.

Koreli Müslümanlar ne gibi çalışmalar yapıyorlar?

Camilerimizde her sabah Kur'an ve Hadis dersleri yapıyoruz. Cuma günleri çeşitli konuşmalar yapılıyor. Pazar günleri ise kadın ve çocuklar için derslerimiz var. Ayda bir kez başka şehirlere gidiyoruz. İslâm'ı anlatmak hem de bazı temel dini bilgileri öğretmek bakımından çok yararlı oluyor bu geziler. İslâmiyet hakkında bilgi almak üzere camiye gelenler de çok oluyor. Bunların birçoğunun bizzat camide dinleyerek öğrenmeye fazla zamanları olmadığından, uygun bir zamanda okumaları için kitaplar veriyoruz. Bunların çoğu Müslüman oluyor kısa bir süre sonra. Ayrıca, her akşam, Müslüman-Gayrimüslim ayırımı yapmaksızın Arapça dersleri veriyoruz. Arapça kurslarımıza gelenlerin birçoğu daha sonra Müslüman oluyor.

Bir Müslüman olarak, gayrimüslim bir toplumda yaşamak zor olmuyor mu?

Şüphesiz. Zorluklar öylesine çok ki. Her şeyden önce, Müslüman olarak günde 5 kez namaz kılmamız gerektiği halde, çalışma saatleri içerisinde kılmak mümkün olmuyor birçok kardeşimiz için. Ayrıca, ülkemiz kültür ve gelenekleriyle İslâmiyet arasında önemli farklılıklar var. Kore'de iki insan karşılaştığında saygısını eğilerek gösterir. Resim önünde eğilmek de Kore gelenekleri arasındadır. Fakat İslâm'da Allah'tan başka kimsenin önünde eğilinmez. Korelinin evinde mutlaka içki sunulur, domuz eti ikram edilir. Hiçbir tuvalette su bulamazsınız. Taharet önemli bir sorun. Günlük yaşayışla ilgili buna benzer meseleler yüzünden İslâm'ı yaşamanın büyük zorlukları var Kore'de.

Gayrimüslimlerin Müslümanlara karşı davranışları nasıl?

Pek fazla ilgilenmiyorlar. Biliyorsunuz, Kore'de birçok din var. Özellikle ilgilenmeyen biri için İslâmiyet, dinlerden biri sadece. Ancak, ilgilenenler arasında çok yanlış anlayıp yanlış değerlendirenler var. Yanlış anlaşılma noktalardan biri, çok kadınla evlilik meselesi. Hristiyanlar İsa'yı Tanrı'nın oğlu olarak kabul ettikleri için, Allah'ı da öyle biliyorlar. Hz.Muhammed'i hiç bilmiyorlar. Koreli gayrimüslimlere İslâm'ı anlattığımızda Allah'ın bir ve tek Tanrı olduğunda anlaşıyoruz da Hz.Muhammed'in son peygamber olduğunu anlatmakta zorluk çekiyoruz. Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olduğuna inandıkları için başka bir peygamber kabul etmek istemiyorlar.

Müslüman olanlar için ne gibi zorluklar oluyor?

Şehadet getirip Müslüman olanlara önce namazı, abdesti ve duaları öğretiyoruz. Duaları ezberlemeleri oldukça zaman alıyor. Birde kadınların şikayetleri oluyor: Yüzlerine makyaj yapmaktan hemen vazgeçemedikleri için, günde 5 kez abdest alıp her defasında makyajlarını yenilemeleri gerekiyor. Bugün için Müslümanların karşısına çıkan diğer önemli zorluk, evlenme meselesi. Bir Müslüman erkeğin Hristiyan bir kadınla evlenmesini doğru bulmuyoruz. Çünkü bugünkü bozulmuş haliyle Hz.İsa'nın Allah'ın oğlu olduğunu söyleyen Hristiyanlık, "şirk" içindedir. Bir "müşrik"le evlenmez Müslüman. İşte bu konuda zorluklar çıkıyor.

Koreli Müslüman kadının giyimi ve örtüsü nasıl?

Maalesef diğer Korelilerden farksız. Sadece camide ve namaz sırasında örtünüyorlar. Örtünmeleri gerektiğine inanıyorlar, ancak pek uygulayamıyorlar.

Bir Müslüman Korelinin 24 saati nasıl geçiyor, kısaca anlatabilir misiniz?

Çok değişik mesleklerde ve değişik kişiliklerde Müslümanlar var. Ama genel olarak Kore toplumunun genel yaşayışına uymak zorunda kalıyorlar. Kore toplumu, çalışan bir toplumdur. Endüstri toplumunda günlük hayat, çalışmaya göre ayarlıdır. Herkes mesleğine göre, uygun bir saatte kalkar. İbadetini yapar, kahvaltısını eder. İşine gider. Gayrimüslimlerle aynı yerde çalışıldığı için, onların sistemine uymak zorundadır.

Evlenme merasimleri nasıl oluyor?

Evlenme merasimi, tamamen şeriata uygundur. Evlenmek isteyen biri tamamen Kur'an'ın ve sünnetin gerektirdiği şekilde evlenebilir. Ayrıca, evlenmek için herhangi bir resmi başvuru gerekmez.

Müslüman aileler çocuklarını devlet okullarına gönderiyor mu?

Evet. Çocuklarımız normal okullarda okumaktadır.

Bir Müslüman öldüğünde, İslâm'a göre defn mümkün olabiliyor mu?

Tabii. Tamamen İslâm'i kurallara göre gömüyoruz ölülerimizi. Garip de karşılasalar, karışmazlar. Halbuki Kore geleneklerine göre, ölünün önüne resmi konulur ve her geçen önünde eğilip doğrulur, ondan sonra geçer. Bizde böyle bir şey olamaz. Ayrıca, Kore'de ölen bir kimse bazen 5-6 gün bekletilir. Ruhunun hemen çıkmadığına inanılır. Tabii, birkaç gün içinde çürümeye başlayan cesette kokma başlar. İslâm'da bu da yoktur. Cenazeyi hiç bekletmeden defnederiz.

Kore İslâm Federasyonu ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Federasyonumuzun 11 kişilik bir yönetim kurulu vardır. Ayrıca bir de başkan ve genel sekreter vardır. Kuruluşumuzdan bu yana görev yapan imamımız vefat etti. Yerine imam olarak ben seçildim. Faaliyet olarak çok çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Haftalık bir gazete yayınlıyoruz. Bir de çeşitli konularda fikri ve ilmi yazıların yer aldığı aylık dergimiz vardı. Yayınına bir süre ara verdik.

Müslümanların aralarındaki ayrılıkları ortadan kaldırarak birleşip bütünleşmesi için ne yapmak gerekiyor sizce?

Gerek siyasi gerekse ekonomik birçok müşkülümüz var. Bunları halletmek için İslâm'ın ölçülerini gözetmeli, Peygamber'-in sünnetine uygun hareket etmeliyiz. Ayrılıklar ancak böyle giderilir.

Teşekkür ederim.

Ahmet KOT
alıntıdır...

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !